Az ősz végén lassan el lehet kezdeni felkészíteni a kertet a téli pihenőjére, ennek egyik fontos lépése a fűnyírás befejezése, az utolsó fűnyírás ugyanis kritikus szerepet játszik az egészséges pázsit kialakításában jövő tavasszal. Na de mikor és hogy érdemes elvégezni az utolsó őszi fűnyírást annak érdekében, hogy tavasszal újult erővel nőhessen egy tökéletes pázsit?
Ennek járunk utána ebben a bejegyzésben!
Mikorra időzítsem az utolsó fűnyírást?
A tapasztalat azt mutatja, hogy az utolsó fűnyírás ideális időpontja a november elejére tehető. A cél az, hogy a fűnyírást követően már ne ösztönözzük a növényzetet további növekedésre, ugyanakkor ne is érje fagy közvetlen a nyírás után. Érdemes természetesen figyelned az időjárás-előrejelzést, hiszen évről-évre változhat az ideális időpont.
Miért nem mindegy, hogy mikor hagyom abba a fűnyírást a pázsiton?
Az időzítés azért nagyon fontos, mert a pázsitnak megfelelő hosszúságúnak kell lennie a téli hónapokban.
Amennyiben túl rövidre vágod, akkor
- fennáll a kiszáradás veszélye (emiatt is kell ősszel/télen is öntözni a gyepet valamelyest)
- csökken a fagytűrő képesség
míg ha túl korán vágod le és magasabbra nő meg, akkor pedig
- a pázsit az erejét a növekedésre fordítja és a hidegben meggyengülhet, ami hajlamosabbá teheti a területet a gyomnövények terjedésére
- a magas fűszálakat a hó elnyomhatja, így akár gombás betegségek is megjelenhetnek.
Ezért fontos megtalálni az optimális időpontot az utolsó őszi fűnyírásra, amely lehetővé teszi a fűnek, hogy egészségesen átvészelje a téli hónapokat, és tavasszal gyönyörűen kinőjön.
Első tavaszi fűnyírásról tudnivalók
Milyen magasra vágjam le a füvet?
A vágási magasság rendkívül fontos szempont az utolsó őszi fűnyírás során, és meghatározza, hogy a pázsit milyen állapotban fogja a telet átvészelni.
Az ideális vágási magasság az utolsó őszi fűnyírásnál általában 5-7 centiméter körül van, azonban érdemes pontosabban utánajárnod, hogy az általad ültetett fűfajtának van-e bármilyen speciális igénye.
Kell-e ősszel gyeptrágyáznom?
Röviden – igen, érdemes ősszel gyeptrágyát kiszórnod.
Ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen típusú gyeptrágyát használsz!
A tavaszi gyeptrágyák nagy része nitrogénben gazdag, ami a hajtásnövekedésért, a zöld tömegért felelős. Mivel télen nem cél, hogy a növényzet növekedjen, így rossz megoldás ha csak egyszerűen kiszórjuk a tavaszról megmaradt gyeptrágyát. Az őszi gyeptrágyázásra a káliumban gazdag műtrágya ideális, amely segít a növénynek, hogy megerősítse a sejtfalait, hogy ellenállóbb legyen a téli zord időjárással és a különféle betegségekkel szemben.
Amennyiben mulcsozó fűnyíród van, akkor az utolsó vágásnál végigmehetsz a gyepen úgy is, hogy kapjon egy adag mulcs réteget, ám ennek is megvan a trükkje! A legjobb megoldás a pázsit számára az, ha először 1-2 centivel hosszabbra vágod, mint ahogy véglegesre tervezed. Tehát ha 5 centiméteresre szeretnéd hagyni, akkor 7 centisre vágod és fűgyűjtőt használsz, majd ezt követően mulcsozóval is végigmész 5 centis vágásmagassággal. Ekkor kicsi fűdarabok jutnak a gyepre kis mennyiségben, kap vissza egy kis tápanyagot, de nem fülled be alatta a pázsit, van ideje elbomlani. Ettől függetlenül tavasszal ugyanúgy érdemes szellőztetni majd!