Menetfúrók, menetmetszők, menetfúró készletek, törött csavar kiszedők
Menetfúrók, menetmetszők, menetreszelők, menetjavító készletek, menetfésűk és mindenféle menetkészítő és javító szerszámok illetve törött csavar kiszedők széles választékban a SzerszamKell barkácsáruházban. Hatalmas raktárkészlet, kedvező árak, országos házhoz szállítás...
Törtcsavar kiszedő készlet (műanyag dobozban, 5db-os, 3.5, 4.5, 6, 8, 10.5mm)
BGS-165-1 Menetes betét M10 x1.00 4db BGS-165 gyújtógyertya menetjavító készlethez
Menetfúrás, menetmetszés, menetkészítés és menetjavítás
Csavarmeneteket nagy tömegben az ipari gyártás folyamán, gépi úton forgácsolással vagy hidegalakítással készítenek. Azonban olykor előfordul, hogy menetvágó szerszámokkal kell előállítanunk a csavarmeneteket. A menetfúrásra gyártott eszközök célja, hogy kisebb számú munkadarabban előírt méretű menetet készítsen.
A megfelelő menet metszés elkészítéséhez elengedhetetlen ismerni a különböző menettípusokat.
Kétféle menetrendszert különböztethetünk meg.
-
Whitworth menet: elnevezését megalkotójáról, az angol származású Sir Joseph Whitworth-ról kapta. A Whitworth menetek az angol hüvelyk mértékegységére épülnek (1 hüvelyk = 25,4 mm). A Whitworth menetek külső átmérőjét hüvelykben kell lemérni és a menetemelkedést is aszerint kell meghatározni, hogy 1 hüvelyknyi hosszon mennyi menetszám található. A Whitworth menetek ma már kevésbé elterjedtek.
-
Metrikus menet: a metrikus menet a méter mértékegységére épül. A metrikus menetrendszereknél a menet külső átmérőjét és a menetemelkedést is milliméterben határozzák meg.
Menetszelvények irányát tekintve megkülönböztethetünk jobb- és bal irányú menetet. Abban az esetben ha a menetszelvények jobb irányban emelkedve helyezkednek el jobbmenetről beszélünk. Jobb irányú az a csavarmenet, melyet az óra járásával megegyező irányban kell becsavarni. A legtöbb menet jobb irányú menetszelvényes. Amennyiben a menetszelvények bal irányban helyezkednek el, balmenetről beszélhetünk. Ebben az esetben az óra járásával ellenkező irányba kell a csavart betekerni a menetbe.
Többféle csavarmenet profilt különböztethetünk meg, az alkalmazott menetprofil fajtáját a felhasználási cél és a menet funkciója határozza meg.
-
Éles menetprofilt kötőcsavarok alkalmazásánál használhatunk. A szelvényszög Whitworth menet esetében 55°-os, még metrikus menet esetében 60°-os szöget zár be.
-
Lapos menetprofillal rendelkező csavarok, olyan csavarok, melyek menetprofiljuknak köszönhetően kétirányú mozgásra alkalmasak, így mozgatócsavarként használatosak. Menetszelvénye szabályos négyzet alakú. Főként szerszámgépekben, satukban alkalmazzák őket.
-
Trapézmenet profillal rendelkező csavarok szelvényszöge 30°. A trapézalak következtében a menettő szélesebb és így a menet mindkét irányban jól terhelhető. A menet ferde felületei köszörülhetők. Főként mozgatócsavarként szerszámgépeken alkalmazzák pl. satuorsóknál, szerszámgépasztalok, és szánok mozgatóorsóinál.
-
Fűrészmenet profilú csavarok egyoldalú mozgatócsavarként használatosak. Szerelvényszöge 30°-os szöget zár be. A menet hordozófelülete a menet tengelyére majdnem merőleges. A menet ezért egy mozgatási irányból nagy erővel terhelhető. Alkalmazási területe: csavaros sajtók orsóinál, emelő- és szakító gépek, orsóinál.
-
Zsinórmenet profillal rendelkező csavarok menetének legömbölyített alakja miatt a szennyeződésekre sérülésekre érzéketlen. Alkalmazási területei: vasúti kocsik kapcsoló- és fékezőorsóinál, nagyobb szelepek és tolózárak mozgatóorsóinál.
A megfelelő menetfajta kiválasztása után a megfelelő menetmetsző szerszám segítségével elvégezhető a menetfúrás és menetvágás. A menetfúrást megelőző művelet a fúrás és a süllyesztés.
A menetfúrás szerszáma a menetfúró, amely méter-, finomméter-, cső- és Whitworth menetű is lehet. A menetfúró segítségével a menetet az előírt furatba vágjuk. A menetfúrók tulajdonképpen olyan csavarok, amelyek a szerszám hossztengelyén három vagy négy hornyot képeznek ki, azért, hogy a csavaron vágó éleket kaphassunk.
A menetfúró részei:
-
Bekezdő rész: a furatba elsőként behatoló, kúpos rész. A bekezdő rész a csavarmenet vágásának alapmunkáját végzi.
-
Szabályzó rész: a bekezdő résszel szomszédos rész, mely a bevágott menetet szabályozza.
-
Dolgozó rész: a csavarmenet bevágásában közvetlenül résztvevő vágóelemekkel ellátott rész.
-
Vágószárny: A két szomszédos horony bemarása után megmaradó menetes rész.
-
Horony vagy forgástér: a vágószárnyak közötti, a menetfúró menetes részéből a hossztengellyel párhuzamosan vagy szöget bezáróan kimunkált mélyedés. A horony a vágó él kialakítására és a csavarmetszéskor keletkezett forgács elvezetésére szolgál. A forgácshorony lejtősen készül, mégpedig úgy, hogy a bekezdő résznél nagyobb a forgácstér, mint a szabályzó résznél.
-
Szár: sima, hengeres rész.
-
Négyszög: a szárnak a menetfúró forgatására való négyzetes keresztmetszetű vége.
A kézi és gépi menetfúrók három pontossági osztályban készülnek. Az I. osztályú menetfúró a finom, a II. osztályú a közepes, a III. osztályú a durva tűrési fokozatú menet készítéséhez való. A gépiparban kézi menetfúráshoz a II. osztályú menetfúrók használatosak.
A szabványos menetek fúrásához (Whitworth- és metrikus menet) három menetfúróból álló készletre van szükség. A készlet elővágó, utánvágó és készrevágó menetfúróból áll. A kúpos rész, amely forgácsol, az elővágón hosszabb, mint az utánvágón, a készrevágón pedig egészen rövid. Az elővágó kb. 55%-át, az utánvágó kb. 25%-át, a készrevágó kb. 20%-át távolítja el a leválasztandó forgácsmennyiségének. Kézi menetvágásnál a menetfúró négyszögletes végére ráillő fordítóvasat kell helyezni. Az elővágó menetfúrót pontosan merőlegesen a furatba kell helyezni és enyhe nyomással az óramutató járásával megegyezően forgatni a fordítóvas segítségével. Nem szabad a fúrót folytonosan egy irányban forgatni, időnként visszafelé is kell, hogy a forgács letörjön.
Menetmetsző:
A külső csavarmenetek kézi megmunkálóeszköze a menetmetsző. A menetmetsző tulajdonképpen edzett anyához hasonlítható eszköz, amelyet rá kell hajtani az orsóra és ezáltal készíthető el az orsó menete. A menetmetszőkön hornyok vannak, ezeket nevezzük forgácstérnek. A menetmetszők három, négy, öt vagy több horonnyal készülnek.
Menetmetszésnél fontos hogy megfelelő csapátmérőt válasszunk. Ha a csapátmérőt túl nagyra hagyjuk, az erős felduzzadás miatt nehezen indul meg a forgácsképződés, a menetek kiszakadnak, a menet felülete érdes lesz.
A menetvágás megkezdésének megkönnyítésére a csaplyuk végét kissé kúposra reszeljük. Legmegfelelőbb a 60°-os lesarkítás, ez a metszőlap vágóéleinek illeszkedéséhez és a forgácsolás megkezdésének a legkedvezőbb.
A menetmetszőt merőlegesen ráhelyezzük az orsóra, és egyenletes nyomással forgatjuk. Ha az első menetet már rávágtuk az orsóra, a forgatás nyomás nélkül folytatható előre és visszafelé felváltva.
A menetmetszők lehetnek métermenetűek, finom métermenetűek, Whitworth menetűek és csőmenetek.
Kétféle menetmetsző ismeretes. Az egyik H (hasított), a másik Z (zárt) menetmetsző. Zárt menetmetszőnél a menet egy munkamenetben vágható. Az átvágott (hasított) menetmetszőt egy szétfeszítő és két állítócsavarral kis határokon belül be lehet szabályozni úgy, hogy a csavarmenet két, esetleg több részletben is rávágható.