Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Balesetmegelőzés otthoni autószerelésnél

Az otthoni autószerelésnek számos előnye van: nemcsak pénzt takaríthatunk meg vele, de a megfelelő szerszámok és szaktudás birtokában az autójavítás örömteli kihívás is lehet azoknak, akik szeretnek aprólékosan dolgozni. A saját garázsunkban, saját időbeosztásunk szerint végezhetjük el a munkát, nem kell várakoznunk a szerelőre, vagy időpontot egyeztetnünk.

Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az autószerelés otthon potenciális veszélyeket is rejt. Az észszerűség és körültekintés nélkül végzett munka könnyen balesethez vezethet. Ebben a cikkben részletesen összegyűjtjük a leggyakoribb baleseti kockázatokat, valamint megosztjuk, hogyan lehet ezeket megelőzni és biztonságosabban végezni az otthoni autószerelést.

Íme néhány alapelv, amelyet betartva a legtöbb baleset megelőzhető.

Készülj elő megfelelően – gondold végig pontosan mit kell megcsinálnod, zongorázd végig magadban a folyamatot, ne menet közben kelljen gondolkoznod rajta, vagy ne az autó alatt kelljen oktatóvideókat nézegetned. Előfordulhatnak váratlan helyzetek, egy nem új autónál természetes 1-1 berohadt csavar, vagy elpattanó műanyag pöcök, de tudd előre a lépéseket legalább nagy vonalakban.

Mérd fel a terepet, készíts elő minden szerszámot, legyen kéznél minden alkatrész, kiegészítő.
Készíts elő mindent, a környéken ne legyen útban semmi. Tiszta, sík terepen dolgozz, ha szabadban végzed a szervizelést, akkor ügyelj az időjárásra, ne kelljen rohannod, kapkodnod mert épp elkezdett ömleni az eső, vagy a szél elkezdi borogatni a dolgaidat.

Viselj megfelelő védőfelszereléscsúszásgátló talpú munkavédelmi cipő, ami óvja a lábujjaidat, védőszemüveg nagyjából minden munkafolyamathoz szükséges. Zajos, koszos munkát végzel? Viselj hallásvédőt, valamint jól záródó munkaruhát is. Flexelni, hegeszteni kell? Ahhoz is viseld a szükséges védőeszközöket.
Használj munkavédelmi kesztyűt! A legkisebb sérülés is napokig bosszúságot okoz a legjobb esetben is, de sokkal súlyosabb problémák is lehetnek, előzd meg őket.

Ügyelj a különféle vegyianyagokra, gázokra – a motort értelemszerűen ne járasd zárt, félig fedett garázsban, de ugyanígy olaj, festék, könnyen párolgó, gőzöket eregető vegyianyag is csak szabad ég alatt használható. Ahogy az előbb említettük, óvd a szemed világát, valamint ha a helyzet megkívánja légzésvédőt is használhatsz. 

Óvd a saját épséged és az autót is, minden esetben áramtalanítással kezdj, kösd ki az autó akksiját! A modernebb autók esetében a fedélzeti computerre is légy tekintettel, járj utána, hogy mit szabad és mit nem a járművednél!

Figyelj a tisztaságra! Ha az utastérben is kell dolgoznod bármit, akkor figyelj rá, hogy mielőtt bármit csinálnál takarj le mindent, amit össze lehet koszolni, nehogy óvatlanul olajos kézzel kapaszkodj meg tetőkárpitban.

Fokozott figyelemmel dolgozz, ha az autó alá kell másznod!
Nem létezik olyan, hogy túlbiztosítás. Az autót az emelési pontokon emeld, majd pedig használj bakot, támaszd alá a járművet több ponton is.
Lehetőség szerint legyen valaki melletted, hogy segíteni tudjon, vagy segítséget hívhasson, ha mégis baj történne.

Összefoglalva, az otthoni autószerelés során valószínűsíthető balesetek elkerülésének érdekében érdemes betartani az alábbiakat:

1. Munkaterület biztosítása: Tisztítsd meg a munkaterületet, távolítsd el az esetleges akadályokat, és gondoskodj arról, hogy megfelelő világítás legyen a munkavégzéshez.

2. Megfelelő felszerelés: Használj megfelelő védőfelszerelést, például szemüveget és kesztyűt. Ne felejtsd el használni az autó megfelelő rögzítését és stabilizálását.

3. Szerszámok és ismeretek: Csak olyan szerszámokat használj, amiket ismersz és értessz is. Ne erőltess semmilyen munkát, ha nincs megfelelő tudásod hozzá.

4. Áramtalanítás: Mindig győződj meg róla, hogy az autó elektromos rendszere áramtalanítva van, mielőtt bármilyen munkát kezdesz az autóban.

5. Jó szellőzés: Ha lehetséges, dolgozz szabad levegőn vagy jól szellőző területen, hogy minimalizáld a mérgező gázok belélegzésének veszélyét.

6. Megfelelő információ: Mindig tájékozódj és győződj meg arról, hogy megvan a helyes információ és a jármű pontos karbantartási útmutatója, mielőtt bármilyen munkát kezdenél.

Ezek az alapvető óvintézkedések segíthetnek minimalizálni a balesetek kockázatát az otthoni autószerelés során. Emellett fontos a figyelem, türelem és óvatosság a munkavégzés minden fázisában.

Autójavító szerszámaink segítségével számtalan munkát te magad is elvégezhetsz járműveden!