A kertészkedés sokunk számára nemcsak kötelezően elvégzendő munka, hanem remek kikapcsolódás is egyben. Kiszakadhatunk a napi stresszből, s elégedetten élvezhetjük munkánk gyümölcsét, rendezett udvar, díszes virágoskert, avagy finom termés formájában. Valamennyi évszaknak megvannak a sajátos kertészeti teendői, de ne feledjük, hogy kertészkedési baleset bármikor érhet bennünket - a kisebb karcolásoktól kezdve egészen a súlyos esetekig. A sérülések nagyobb része azonban kis odafigyeléssel könnyen megelőzhető.
Alábbi összefoglalónkat azért készítettük számodra, hogy el tudd kerülni a leggyakoribb kertészkedési baleseteket.
Leggyakoribb kertészeti sérülések
1. Derékfájás, izomhúzódás és izomgyulladás
Idősekre, fiatalokra egyaránt jellemzőek a különböző húzódások, becsípődések, de akár a porckorong-elcsúszás is.
Hogyan kerülhetjük el mindezt?
-
A munka megkezdése előtt melegítsük be izmainkat, ízületeinket, majd ügyeljünk a helyes testarttásra. Guggolás, hajlás, emelés során a gerinc könnyedén sérülhet.
-
Ne akarj mindent egyszerre elvégezni, figyelj a tested jelzéseire, hidd el, a munka megvár másnap is!
-
Térdeléshez viselj térdvédőt vagy használj párnát, térdelőtámaszt.
-
Lapátolás, ásás alkalmával, amennyiben nem nagy területről van szó, kisebb, könnyeb eszközzel dolgozz, amely kevésbé terheli meg a hátat, illetve a végtagokat.
-
Tarts szüneteket és nyújtsd le végtagjaidat.
-
Ha derék-, hát-, váll-, csukló- vagy térdfájdalmat érzel, hagyd abba a kertészkedést.
2. Napszúrás, hőguta, napégés kiszáradás
Tűző napon, a nyári forróságban ne tartózkodj a szabadban. A nap szinte perzsel, nagyon hamar kialakulhat napszúrás vagy hőguta. Ugyanakkor félárnyékos területen, kissé szeles időben, tavasszal és ősszel is okozhat a nap ereje problémát - amikor nem is gondolnánk.
Viselj kalapot, ne dolgozz huzamosabb ideig nyílt területen. A napos, meleg hónapokban a kora reggeli vagy a késő esti órákra időzítsd kerti teendőket.
Bármennyire is kecsegtető sokak számára a gyors barnulás, könnyen napégés lehet vége. Használjunk naptejet, fényvédőt és testünket védjük ruházattal. Viseljünk fehér színű légáteresztő, könnyen lélegző ruhákat.
Fogyassz elegendő vizet, elkerülve az esetleges kiszáradást.
3. Szúrások - szilánkok, tövisek
Növények metszésekor, ültetéskor igen fájdalmas sebeket tudnak okozni a virágok tüskéi - gondoljunk csak a rózsára vagy más, tüskés bokrokra -, ahogyan a földben található éles tárgyak is. Ezek a sebek hamar be tudnak gyulladni, de még fertőzést is okozhatnak.
Az ilyen típusú balesetek elkerülése miatt viselj vastag védőkesztyűt és megfelelő talppal rendelkező lábbelit.
4. Elektromos szerszámok okozta balesetek
Az áramütéstől kezdve a felpattanó kő- és kavicsdarabok által okozott sérülésig bármi érhet bennünket.
Gyakori, hogy nem tartjuk be a szerszám használati útmutatását vagy nem végzünk karbantartást, így a gép nem tud megfelelően működni, melyek következményeként balesetet okoz.
A fű- vagy sövénynyírás közben kövek, törmelékek csapódhatnak fel, ezért védőszemüveg, kesztyű használata, hosszú ruházat viselése kötelező.
A rendszeres, szakszerű karbantartás elengedhetetlen az elektromos szerszámok biztonságos használatához. A pengék, kések legyenek élesek, az egyes alkatrészek megfelelően olajozottak.
Kerti gépek - itt kezdj a nézelődésben!
5. Éles szerszámok okozta vágások
A különböző vágószerszámok, mint például olló, metszőolló, kések rendszeres élezésével csökkenthető a balesetek száma, hiszen használatukhoz kevesebb erőt kell kifejteni.
Nagyon fontos, hogy már az élezéskor is védőkesztyűt viselj!
6. Halláskárosodás
A tartós, hangos zajok fülzúgást, hosszútávon hallákárosodást okozhatnak. A fűnyírók, fűkaszák és egyéb elektromos eszközök hallásra gyakorolt káros hatását zajcsökkentő fülvédőkkel tudod enyhíteni.
7. Szemsérülés
Azt gondolhatjuk, hogy védőszemüveget például kaszáláskor vagy sövény vágásakor ajánlott viselni. Azonban szemünk egy egyszerű metszés alkalmával is ki van téve annak a veszélynek, hogy ágak, növényi darabok megsértsék.
Tömöttebb bokrok, fák vagy például díszfüvek metszése, gondozása során is érdemes lehet védőszemüveget viselned.
Védőeszközök, védőruhák a biztonságos munkavégzéshez!
8. Csúszás, esés
Nem is gondolnánk milyen gyakori a helytelenül elhelyezett szerszámok, alkatrészek miatti elesés vagy elcsúszás. Földművelő szerszámokat, locsolótömlőket sokszor hagyjuk épp ott, ahol a munkát befejeztük. A létráról való leesés ugyancsak a gyakori balesetek közé tartozik. Szerencsés esetben csupán kisebb botlás történik, rosszabb esetben azonban komoly sérüléseket szerezhetünk.
Az gereblyét, ásót, kapát mindig állítva, megtámasztva vagy felakasztva helyezd el, a locsolót és egyéb eszközök se legyenek útban, használat után tedd vissza helyükre. Mielőtt létrára mászol, győződj meg arról, hogy az szilárd, vízszintes felületen, biztosan áll.
Kertészeti kiegészítőink helytelen tárolása, növények nem megfelelő elhelyezése ugyancsak számos probléma forrása. Ügyelj a kaspók biztonságos felfüggesztésére, szerszámaidat és egyéb eszközeidet úgy helyezd el, hogy azok nem legyenek láb alatt, s ne tudjanak leesni a polcról. Egy-egy fejsérülés akár hosszú gyógyulási idővel járhat.
Nézzük, statisztikák alapján mely szerszámok és eszközök okozzák a legtöbb sérülést:
-
fűnyírók, sövénynyírók
-
virágcserepek
-
ollók, metszőollók
-
ásók, kerti villák, gereblyék
-
locsolófejek
A listát végig olvasva egyértelmű, hogy melyik, milyen jellegű veszélyt rejt magában. Fontos tudni, hogy ezen balesetek nagyobb százaléka megelőzhető. Tartsd karban szerszámaidat, mindig a használati utasítás szerint járj el, s légy körültekintő az elhelyezésüket illetően.
Ne feledd, kertészkedés során viselj az adott munkának megfelelő ruházatot - kesztyűt, védőszemüveget, cipőt (nem szandált vagy papucsot!), fülvédőt.
Légy óvatos a fizikai terheléssel, figyeld a tested jelzéseit. Igyál elég folyadékot, valamint kerüld a napon való munkavégzést.
Kisebb karcolásokat le tudsz kezelni otthon, ám komolyabb sérülések esetén kérj segítséget, fordulj szakemberhez!