Az ősz beköszöntével lassan lezárulnak a nyári kerti munkák szezonja. A színpompás virágok, a dús zöldségágyások és a rendezett kertek után itt az ideje elgondolkodnunk a következő időszakon. Ahogy a levelek lassan lehullanak a fákról, és az időjárás hűvösebbre vált, elérkezik az idő, amikor el kell tennünk a kerti szerszámokat, mint például a kapa, gereblye és ásó. De nem csak őket kell gondosan tárolni az előttünk álló hónapokban.
A fűnyírót, láncfűrészt és egyéb kerti gépeket is megfelelően kell téliesíteni, hogy hosszú élettartamuk legyen, és tavasszal újra könnyedén munkára foghassunk. Most pedig nézzük, hogyan készülhetünk fel a kerti eszközök és gépek téli pihentetésére.
Így rakd el a kerti szerszámokat!
Minden szerszám esetében a legfontosabb az, hogy mielőtt elrakod, tisztítsd meg alaposan, ne maradjon rajta sár, fű, semmi olyan, amitől rozsdásodásnak indulhat.
Mosd el és szárítsd meg rendesen őket.
Amelynél szükséges csiszold le a rozsdafoltokat is, kend le a szerszámot rozsdaeltávolítóval is akár.
Élesítsd meg a pengéket, kalapáld ki az esetleges hibákat.
Vizsgáld meg a fa nyeleket is, kend be faápoló olajjal és töröld szárazra azokat is.
Tárold száraz, védett helyen őket, hogy tavasszal újra jó szolgálatot tehessenek számodra.
Ezekre figyelj a kerti gépek esetében!
Benzines gépeknél fontos, hogy ereszd le az olajat és az üzemanyagot, tisztítsd ki a gépet amennyire csak lehet, hogy a motor pöccre induljon tavasszal is.
Akkumulátoros gépek esetében a legnagyobb veszélyben maga az akksi van, azonban megvan a trükkje annak, hogy a hosszú hónapokig tartó tétlenség se okozzon kárt benne.
Töltsd fel teljesen az akkumulátort, majd ezután 1-1,5 havonta vedd elő és ismét töltsd fel teljesen, az állástól ugyanis magától is lemerül. Közben pedig tárold fagypont fölötti, hűvös hőmérsékleten, száraz helyen (tipp – tedd be légmentes zacskóba és tegyél mellé macskaalmot, vagy valamilyen más, nedvszívó anyagot).
Tisztítsd meg teljesen az összes gépet, ne maradjon rajtuk semmilyen szennyeződés. Vizsgáld át mindegyiket alaposan, ellenőrizd, hogy meg vannak-e húzva a csavarok, élesek-e a pengék, fogak, nem lötyög-e egy fogantyú stb.
Ha minden megfelelőnek tűnik, akkor tárold őket tavaszig száraz, hűvös/szobahőmérsékletű helyen, így amikor újra használatba kell venni őket, akkor nem fog semmilyen meglepetés érni és újult erővel vetheted magad a kerti munkákba!