Tudj meg mindent arról, hogy miért fontos ismerni a különböző gyalugép fajtákat!
Legyél profi faipari munkás vagy hobbi barkácsoló, munkád egyik legértékesebb, mondhatni elengedhetetlen eszköze egy jól megválasztott gyalugép. A különböző fafelületek alapos megmunkálása elképzelhetetlen gyalu használata nélkül.
Ahhoz azonban, hogy az igényeidhez igazodó legjobb gépet megtaláld, ismerned kell a gyalugép fajtáit. Útmutatónkban megtalálod a leggyakoribb fajtákat a kisebbtől egészen a nagyméretű modellekig, sőt, tippeket is adunk, hogy milyen célra, melyik típust ajánljuk.
Mire használjuk a gyalut?
Miután egy deszka egyik oldalát az arra alkalmas eszközzel elegyengettük, a tökéletesen egyenletes vastagság eléréséhez, valamint a felület simításához kézi vagy gépi gyalut ajánlott használni. Sokan először kézi gyaluval simítják elő a fa felületét és élét, majd gépi gyaluval érik el a kívánt vastagságot. Többféle kézi és elektromos szerszám közül tudsz választani, s ha megismered az egyes eszközök erősségeit, könnyen megtalálod a számodra ideális típust.
Gyalugép fajták
1. Kézi gyaluk
Minden bizonnyal az egyik legismertebb famegmunkáló eszköz a kézi gyalu. Ezek a kisebb méretű szerszámok a felpúposodott, sérült fafelületek javítására, simítására szolgálnak. A vágásmélység beállítása után erős, ellenőrzött gyalulással tudod formázni a megmunkálni kívánt fát.
A hagyományos kézi gyalugépek továbbfejlesztett változata a kétkezes modell, amelynek mindkét oldalán fogantyú került kialakításra. A könnyebb, biztonságosabb fogás eredményeként még hatékonyabban tudsz vele dolgozni. Tökéletes például sarkok gyors és egyszerű formálására.
A kombinált gyaluk már jóval sokrétűbb munkát kínálnak számodra. Nemcsak fát, hanem egyéb agyagokat, például puha alumíniumot is tudsz ezzel a remek szerszámmal faragni.
2. Gépi gyalugépek
A kézi gyalukkal ellentétben az elektromos modellek már jóval gyorsabb és sokrétűbb munkát kínálnak számodra. A legtöbb típus vágási beállításokkal lett kialakítva, így a megfelelő mélységben tudod a munkát elvégezni.
A kézi elektromos gyaluk forgó pengével vannak ellátva, mely rendkívül gyors munkára képes. Az ergonomikus fogantyú biztos fogást és a szerszám pontos irányítását biztosítja.
A kézi modelleknél nagyobbak a padgyaluk, melyeket már nehéz lenne kézben tartani. Munkapad tetejére helyezve nagyobb fadarabok megmunkálását is el tudja végezni. Kisebb, részletes, aprólékos munkákhoz azonban még nem alkalmas.
Az álló és formázó gyalugépek már profi famegmunkáló feladatokhoz ideálisak. Teherbírásuk nagy, fa formázásához és egyéb projektekhez egyaránt tökéletes választás.
A vastaggyaluk sajátossága, hogy nem felülről, hanem alulról gyalulnak egy forgó kés segítségével. A balesetmentes, biztonságos vágási folyamat érdekében ajánlott tolóblokkokat (fadarabot) használni.
Nyitott és zárt típusai közül tudsz választani - míg a nyitott modellek a hosszabb fűrészárárukhoz, addig a zárt vastaggyaluk a kisebb fadarabok stabil vágásához alkalmasak.
Valamennyi gép esetében fontos tartozék a forgácselszívó a tisztább munkakörnyezet és biztonságosabb munka (elkerülve a repülő kisebb-nagyobb forgácsszemek pl. szembe jutását) szempontjából.
A rezgéscsillapítás ugyancsak kulcsfontosságú a pontos és precíz munkavégzéshez. A mai gyalugépek legtöbbje már túlfeszültség elleni kapcsolóval van kialakítva, ami egy áramkimaradás esetén hatalmas segítséget, s nem utolsó sorban biztonságot jelent.
A különböző gyártók modelljei eltérő beállításokat, funkciókat tartalmazhatnak, ezért vásárlás, illetve használat előtt érdemes alaposan átnézni a gyártói utasításokat.
Nézd meg webáruházunk gyalugép kínálatát!
Összefoglalva
A hagyományos kézi gyaluk a kisebb fadarabokon végzett vágást, azok simítását hatékonyan képesek elvégezni. Amennyiben több, valamint nagyobb méretű fadarabot, deszkát, fűrészárut kell gyalulnod, az elektromos gyalugépek vagy a vastaggyaluk a praktikus választás.
A kiválasztás sosem egyszerű, de az alapos utánajárás által jobb és hatékonyabb munkát tudsz végezni.
Bármelyik típus mellett teszed le a voksot, a balesetek, valamint az esetleges sérülések elkerülése érdekében mindig használj megfelelő védőfelszerelést.