Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Fóliasátrak

Fóliasátorra akkor lehet szükséged, ha olyan növényeket, vagy gyümölcsöket szeretnél termeszteni, amelyeknek a mi éghajlatunk vagy hideg, vagy nem egész évben tudnád a szabadban termelni, nevelni. Ilyenkor egy – bármelyik kertben felállított – fóliasátor lehet a tökéletes megoldás.

Rendezés:

Pepper fóliasátor 2x3m, 6m2

Jelenleg nem elérhető
78.890 Ft

Mobil melegház polcokkal

(2)
Központi raktáron
21.990 Ft

Pepper fóliasátor 2x2m, 4m2

Jelenleg nem elérhető
69.390 Ft

Pepper fóliasátor 2x4m, 8m2

Jelenleg nem elérhető
88.390 Ft

Fóliasátor

Ahogyan fejlődik a világ, úgy változnak a dolgok is. Ez igaz a fóliasátrak használatára is, ugyanis régen még sokkal nagyobb teret kapott a gyümölcs és zöldség termesztés, azonban az import áru behozatalával egyre kevésbé találkozhatunk fóliasátrakkal.
Ennek ellenére még jócskán maradtak, akik keresik és használják a fóliasátrakat. Előnyük, hogy számos dologra használható. Nyílván valóan a legtöbben növénytermesztés céljából keresik, de alkalmazzák raktározásra és esetlegesen időszakosan garázsként is. 

Ha a leggyakoribb felhasználási területnél maradunk, vagyis a növénytermesztésnél, akkor mint korábban szó esett róla, a használatuk visszaszorult. Ennek oka, hogy a külföldi import zöldségek és gyümölcsök olcsóbbak, mintha itthon a fóliasátrakban törtnő termesztés. Azonban fűtés használata nélkül talán még versenyképesek a külföldi importtal. A fóliasátrak a sokféle felhasználási mód mellett még egészen olcsón be is szerezhetők, mindösszesen egy váz kell hozzá és a borítás, amely más is lehet, mint fólia.

Miből is áll a fóliasátor

  • Vázszerkezet
    A fóliasátor váza többféle anyagból készülhet, lehet alumínium, műanyag vagy acél. Ezek az anyagok ívesen hajlíthatók, így a ráhúzott fólia szempontjából optimálisabbak, mint mondjuk egy fából készült vázszerkezet. A szögletes vonalak a fólia véget nem túl szerencsések. A műanyagból készült váz igaz, hogy olcsóak, de nem is túl tartósak, ezért fémből készült vázak bizonyulnak a legcélszerűbb választásnak. Teherbírásuk sem a legjobb, a télen ráesett hó súlya is kárt tehet bennük. Ennek a problémának a kiküszöbölésére jó megoldás az, ha az ívek minél domborúbbak, így a ráesett hó könnyedén le is csúszhat. 
    Viszont egy előnnyel bír a műanyag vázszerkezet, mégpedig azzal, hogy kevésbé sértheti meg a fóliát, mint a fém. Itt arra gondolunk, hogy a vázra ráhúzott és leszorított fólia kisebb mértékben, akár szél hatására mozoghat, ilyenkor a mozgás következtében kopás jön létre. A fémek esetében ez a kopás nagyobb mértékű. 
    A fém vázak esetére is létezik megoldás, mégpedig, ha a fémeket betekerjük fóliával, így kisebb mértékben koptatják a sátor borításául szolgáló fóliát.
    Kézenfekvő, hogy minél sűrűbben van lerakva a váz szerkezete, annál stabilabb és ellenállóbb a környezet hatásaival szemben. Ebből kifolyólag a műanyag váz elemeit sűrűbben tesszük egymáshoz, fém esetében ezeket a közöket hagyhatjuk szellősebben. 
    Az alacsonyabb belmagassággal rendelkező fóliasátrak vázelemei ritkábban rakhatók, mint nagyobb belmagasság esetén – a stabilitás véget. 
  • A fóliasátor takarófóliái
    Ha már megvagyunk a fóliasátor váz szerkezetével, evidens, hogy be is kell fedni valamivel. A kertészeti fóliasátrak repertoárja vagyis kínálata igen széles, ezek eltérhetnek vastagságukban, minőségükben és UV állóságukban is. 
    Megkülönböztetünk 6 hónapos, 1,2, és 3 éves fóliákat, ez értelemszerűen használati idejüket jelöli. Minél hosszabb ideig használható a takarófólia, áruk is annál magasabb.  Mondjuk a standard (12x60 m) mérettel rendelkező fólia ára elérheti akár a 80 ezer forintot, ugyanebben a méretben a 3 évig használható fólia ára már a nagyjából a duplája. 
    Ez felvet néhány kérdést, ugyanis a 3 éves fólia kibír ugyan 3 évet, de a fényáteresztő képessége az évek múltával egyre csökken, ezzel együtt a növényhozam is. Raktározás esetében azonban ez elhanyagolható szempont. 
    Számos esetben fordul elő, hogy a takarófólia alá egy belső vékony fóliát vagy fátyolfóliát húznak a vázra, ezzel növelve a benti hőmérsékletet. Azonban, ahogy mindennek meg van az előnye, úgy a hátránya is. Ebben az esetben elértük ugyan a hőmérséklet emelkedését, de ezzel párhuzamosan csökkentettük a bejutó fény mennyiségét is.  Ha légréteget hagyunk a két fólia között, növelhetjük a szigetelést is. Külső extra borításként a fóliasátrat beboríthatjuk kertészeti hálóval, így némileg árnyékolhatjuk a nyári nagy melegben, amikor inkább hűtésre lenne szükség. 

Hogyan helyezzük fel a fóliasátorra a fóliát?

Amikor a fóliavázunk már készen áll, már csak rá kell tenni a fóliát, amely nem is olyan egyszerű dolog, mint azt gondolnánk. Igen nagy körültekintéssel kell a vázat befóliázni, hiszen ha nem megfelelően takarjuk be és nem elég feszes a borítás, akkor a szél mindig mozgatni fogja és egy idő után kikopik. Fontos tudni, hogy a fóliázást minden esetben szélcsendes időben végezzük. Ugyanis, ha a szél belekap a fóliába, nem fogjuk tudni megtartani és a drága fóliát dobhatjuk is a kukába.
Első lépésként levágjuk a fólia hosszát a kívánt méretre, elöl és hátul is kb. 50-80 centiméter ráhagyással. Azután ezt a ráhagyást visszahajtjuk, így hogy egy erős kötelet helyezünk bele. Majd egy vasalóval összeforrasszuk a fóliát a visszahajtott részével. A vasaló közvetlen nem érintkezhet a fóliával egy közbülső anyagot, újságpapírt a fólia és a vasaló közé kell helyezni. Ez nem szabad, hogy túl szoros legyen, a kötélnek helyet kell hagyni a mozgásnak.
A fóliasátor 4 vázelemeinek lábánál elhelyezünk 4 darab vaskampót, a legszerencsésebb betonba önteni, így bizonyosan nem fognak elmozdulni. 
A vázat betakaró fóliákat, ezen kampók segítségével tudjuk hosszirányban kifeszíteni. A köteleket a vaskampókon átfűzzük és a megfelelő állapotúra feszítjük és megkötjük mind a négy ponton. 
A bevasalt kötél feladata a kötél hosszirányú feszítése, melyet később a meleg miatti nyúlás véget, újra meg kell feszíteni. Továbbá, mivel a a kötél a fóliavázon túllóg elől és hátul is, így nyitott végek esetén sem tud a szél úgy belekapni, hogy levigye a fóliát.
Amint ezzel készen vagyunk, következhet a szélesség irányban való feszítés. A széltében való feszítés metódusa, hogy a fóliát beássuk a földbe, ez a következőképp történik. Egy kis árkot alakítunk ki a sátor mellett a teljes hosszban, mind a két oldalon. Azonban ez a feladat minden esetben két embert igényel, akik szemben egymással dolgoznak. A gödörben a fóliára lépve, rögzítjük és azt a mennyiségű földet, amit az árok ásásánál kiszedtünk, azt most a fóliára vissza lapátoljuk és jól megtapossuk A rákerülő föld meg fogja adni az egész építménynek a kellő stabilitást. 
Azért szükségszerű mind a két oldalon egyszerre végezi a munkát, hogy a fóliasátor takarófóliája egyik irányban se csússzon el, mert mire a folyamat végére érnénk, azt látnánk, hogy az egyik oldalon túllóg a fólia, a másik oldalon pedig le se ér a földre.  
A fóliasátor szinte majdnem készen áll, már csak a két végére kell az ajtókat elkészíteni, lehetőség szerint, minél nagyobbat, mert a későbbiekben ezeken keresztül történik a szellőztetés.