Ahogy a téli hótakaró lassan felszívódik, eltűnnek a fagyos napok, és a Nap melegebb sugarai átmelegítik a földet, a kertünk is új életre kel. A tavasz nemcsak az évszakok váltakozását jelenti, hanem egy új lehetőséget arra, hogy a kertünket átváltoztassuk, és a természet gyönyörűségét még közelebb hozzuk magunkhoz.
A kertrendezés ebben az időszakban nem csupán munka, hanem valódi művészet. A növények, színek és formák kreatív kombinációja olyan festővásznat teremt, amelynek minden apró részlete a gondos odafigyelés és tervezés eredménye.
Ebben a cikkben felfedezzük a tavaszi kertrendezés lépéseit és fortélyait, hogy te is képes legyél a kertedben egy új világ megteremtésére. Kövesd listánkat lépésről-lépésre és ébreszd fel kertedet!
I. A technika, az eszközök ellenőrzése
Járd végig a kertet és ellenőrizz le mindent, ami ki volt téve a fagyoknak.
Ellenőrizd az öntözőrendszert, hogy megfelelően működik-e, nem érte-e kár a szivattyút, megfelelően volt téliesítve? Nem maradt ősszel sehol víz, nem történt kár? Nézd meg, javítsd meg ha a slag megtört, megrepedt.
Ellenőrizd a kerti lámpákat, cseréld az izzókat ha kell.
Gondoskodj minden kerti berendezésedről, javítsd meg amit szükséges.
II. Kerti gépek ellenőrzése
Lassan ideje elővenni a fűnyírót, dolgozhat az ásó, lapát, gereblye – ha a kerti gépek téliesítése megfelelő volt, akkor nem lehet gond, de ellenőrizd őket! Benzines gépeidet fel lehet tölteni újra olajjal, ellenőrizd, hogy az akkus gépekhez tartozó akkumulátorok is teljes kapacitáson vannak, valamint nézd végig a hosszabbítóidat is, hogy nincsenek-e megtörve.
III. A kerti bútorok letakarítása
Ideje leszedned a kerti bútorokról, szalonnasütőről a takarófóliákat, tisztítsd meg őket, ha kell, akkor kaphatnak egy mosást, festést is akár.
Érdemes a járdát, teraszt is letakarítani, lemosni magasnyomásúval. Szedd be a madáretetőt, ha nem fix helyen van kint.
Gyűjtsd össze a hulladékot, ami komposztra való azt komposztáld, a hulladék mehet a szemeteskukába.
Szedd le a növényekről is a téliesítő anyagokat, fóliákat, takarókat, hogy végre újra átjárhassa őket a napfény!
IV. Gondoskodj a kertről és a növényekről
Ideje seregszemlét tartani és átnézni a növényeket, hogy ők miképp vészelték át a telet és a tavaszi fagyokat.
A fagysérülést, hókárt szenvedett, megtört ágakat vágd vissza, kezeld a sebeket.
Tisztítsd meg a pázsitot, végezd el a gyepszellőztetést, hogy felfrissülhessen és beindulhasson a növekedése.
A fákról, bokrokról vedd le a takarófóliát, azt tisztítsd meg és rakd el őszre.
Takarítsd le a kertet, ha szükséges feláshatod, esetleg rotációs kapával végigmehetsz rajta, ha túlságosan tömörnek tűnik.
Ellenőrizd a komposztot, amelynek volt több hónapja érni ősztől kezdve. Forgasd át, rostáld át ha már megfelelőnek tűnik. Hordj egy vékony réteget mulcsnak a dísz- és gyümölcsfák tövéhez, a bokrok alá, valamint a dísz- és konyhakert is kaphat egy réteget.
A letakarított, lemetszett növényi részek egy új komposzthalom alapját képezhetik majd.
V. Tervezés és kivitelezés
Végezetül itt az alkalom arra, hogy ha felmérted hogy áll a kert, akkor átgondold mik a terveid az előtted álló időszakra. Jó esetben már télen végiggondoltad, hogy mit szeretnél látni nyáron, illetve a következő években, ezt a tervet kell az aktuális állapothoz igazítani.
Ültesd el a kiszemelt növényeket, kezdd el építeni a kerti bútort, amit kitaláltál, szórd el a fűmagot – csak a fantáziádon múlik mit hozol ki az idei évből!