Egyre jobban háttérbe szorul, de még mindig fájóan sok helyen fogad minket az a látvány, hogy a kert nem áll másból, mint térkő – 3 centis gyep – tuja szentháromságból.
Tény, hogy a térkövet könnyű karbantartani, azonban egy ilyen kert valójában inkább tekinthető sivatagnak, mint élettel teli kertnek, ahol akár egy gyerek, akár egy kutya jól érezheti magát.
A fűnyírás során alkalmazott gyakorlat, amely a füvet mindig tövig nyírja, több környezeti problémát is okozhat. Ennek számos negatív hatása van a természetben és a környezetünkben.
-
Vízmegtartó képesség csökkenése: A túl rövid fű képtelen hatékonyan megtartani a nedvességet, ami vízpazarláshoz vezethet a kertben. Ez különösen problémás lehet a szárazabb időszakokban, amikor a növényeknek extra nedvességre van szükségük.
Az, hogy hétről-hétre tövig vágod a pázsitot azt fogja eredményezni, hogy a pázsit legyengül és a növények képtelenek lesznek megbirkózni az augusztusi hősokkal, az őszi esőkkel és a téli fagyokkal – fokozatosan legyengülnek és folyamatosan plusz munkát adnak, hogy életben tartsd őket, utánvetéssel fenntartsd a gyep esztétikáját. -
Erózia és talajkárosodás: Az alacsonyra nyírt fű kevésbé képes megvédeni a talajt az eróziótól. A talaj védelme kulcsfontosságú a növények egészséges növekedése és a környezet fenntarthatósága szempontjából. A picire nyírt pázsitot égeti a Nap, fújja a szél és apránként elhordja a termőréteget. Ismét csak magaddal szúrsz ki, ezt pótolni idő és költség, a környezeti károkat nem is említve.
-
Biodiverzitás csökkenése: A túlzott fűnyírás kihatással lehet a kertben található élőlényekre is. A túl gyakori műtrágyázás és vegyszerhasználat további problémákat okozhat a környező ökoszisztémában.
Amely élőlényt nem üldözte el az élőhelyének eltüntetése, azokat a vegyszerekkel irtjuk, majd utána csodálkozunk, hogy egyedül a kipusztíthatatlan szúnyogok kellemes zümmögése tölti be az éjszaka csendjét.
Ezek a problémák jól szemléltetik, hogy a túlzottan alacsonyra vágott fű milyen káros hatásokkal járhat a kert és a környezet szempontjából.
Mit lehet tenni?
Érthető elvárás, hogy ha már van egy szép nagy udvara az embernek, akkor igenis legyen egy szép, takaros rész ahol pázsit van – egy kerti parti, a gyerekkel focizás nem a legjobb térdig érő gazban...
Készíts zónákat!
Gondold végig, hogy valójában hol, mekkora területen akarsz a zöld pázsiton sétálni, mit használsz ki valójában.
Ahova nem jársz napi-heti szinten, ott teljesen felesleges tükörsima pázsitot fenntartani, ami csak viszi az időt, pénzt, ha baja van akkor meg idegeskedhetsz rajta.
Ezeket a területeket felhasználhatod több formában is, csak a fantáziád és rendelkezésre álló hely, lehetőségek szabnak ennek gátat.
Fák, bokrok, virágos kert, konyhakert, vagy akár vadvirágos rét – bármelyik opció szóba jöhet. Mindegy melyikre esik a választás, összességében elmondható, hogy
-
időt és pénzt takarítanak meg neked, többségük jóval kisebb törődést igényel, mint az a pázsit, ami tényleg gyönyörűen fest, ráadásul költeni is kevesebbet kell rájuk
-
esztétikáról nem szabad vitatkozni, ami viszont tény, hogy jóval több mozgástered van, több variációt alkothatsz ha nem csupán a tuja és a fűmag között kell döntened
-
élettel telik meg a kert. Ez talán nem mindenkinek előnyös, azonban fontos tudni, hogy a zavaró rovarok megjelennek akár akarod, akár nem, ám a nem ártalmas, hasznos élőlények csak akkor, ha számukra megfelelő körülményeket teremtesz legalább egy zsebkendőnyi területen.