Egy polírozó gép vásárlása bizony nagy felelősség, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a széles választékból melyik szerkezetre esik a választásunk. Ugyanis ahhoz, hogy finomabbá és hibamentessé tegyük a különféle anyagú felületeket, eszközöket és tárgyakat, akkor mindenképpen körültekintőnek kell lennünk.
Lássuk, mi mindenre érdemes odafigyelni!
Milyen típusú polírozógépek léteznek?
Több típusú sarokcsiszoló létezik a piacon. Az egyik az úgynevezett állítható fordulatszámú verzió, amely nagyobb felületek megmunkálása esetén hatékony, míg az egyenes csiszolót ipari használatban szokták alkalmazni.
Emellett a gépek lehetnek elektromosak vagy levegősek. Míg az előbbiek erősebbek, ráadásul olcsóbb az üzemeltetésük is, ugyanakkor jellemzően kevésbé tartósak az utóbbiaknál.
A levegős gépek kisebb teljesítménnyel bírnak, viszont kereskedelmi forgalomban olcsóbban lehet beszerezni őket. Bármelyik típusra is esik a választásod, minden esetben igaz az, hogy a polírozás egy több fázisból álló munkafolyamat, éppen ezért lényeges mindegyikre egyformán nagy hangsúlyt fektetnünk.
Az első lépés során durvább anyagokat használunk a felület megmunkálása érdekében, majd egyre finomabbra cseréljük azt, vagyis a kulcs a fokozatosság. Emellett különbséget kell tenni az excentrikus csiszológépek és rotációs polírozók között.
A fő különbség a kettő között az, hogyaz excentrikus polírozó egyszerre elliptikus mozgást hajt végre.
Hálózati csatlakozós vagy akkumulátoros?
A fentieken felül két fő kategóriát képviselnek e termékek családján belül az akkumulátoros, valamint a hálózati csatlakozóval ellátott gépek is. Míg az utóbbiak remekül működtethetők megfelelő áramforrás mellett, úgy az előbbieknek akkor vehetjük nagy hasznát, ha nincs a közelben konnektor.
Ehhez viszont fontos, hogy mindig teljesen feltöltött akksival induljunk útnak. Sőt, nagyon hasznos lehet, ha van kéznél egy pót akkumulátor is.
Fontos, hogy milyen anyaggal tervezel dolgozni!
Az ideális polírozógép megvásárlása előtt lényeges figyelembe venni azt, hogy milyen anyaggal tervezünk dolgozni. Ez azért nagyon lényeges, mert szinte minden polírozandó anyag eltérő bánásmódot igényel. Ehhez pedig a megfelelő szerkezet és korong használata mellett különféle koptató tulajdonságú paszták használata is szükséges, amelyek esetében a szemcseméret a mérvadó.
A forgási sebesség
A polírozás kapcsán nagyon lényeges kérdés az, hogy milyen fordulatszámmal pörög a rongykorong. Ám ehhez nem csupán a korong forgási sebességénél szokásos percenkénti fordulatszámot kell alapul venni, hiszen a kerületük sebessége is számít.
A polírozó korongok többsége 2286 m/perc kerületi sebességgel forog, míg a filc- és bőrkorongok jellemzően 1120 m/perccel. Ezekkel ajánlott kalkulálni a munkavégzés előtt.
A tökéletes munka elvégzéséhez fontosak a körülmények is
A polírozás minősége nagyban függ az adott körülményektől is. Például ha túl hideg vagy túl meleg van, esetleg nagyon fúj a szél, az máris nagyban befolyásolja a végeredményt. Emellett akkor sem ajánlott nekifogni mindennek, ha nincs elég időnk a precíz munkavégzésre, hiszen ebben az esetben minden lassan, lépésről lépésre ajánlott haladni.
Érdemes a géppel kis patkókat formázni, ugyanis így sokkal szebb lesz majd az eredmény.
A fentiek alapján látható, hogy számos olyan szempont van, amelyeket mindenképpen érdemes figyelembe venni az ideális polírozó gép megvásárlása előtt. Ám ha mindezek alapján sikerül megtalálni az egyéni preferenciáknak, valamint az elvégzendő feladatoknak megfelelő szerkezetet, biztos lehetsz abban, hogy öröm lesz a munkavégzés minden pillanata.