Időről időre eljön az az időszak a kertben, amikor nagy kincs lehet egy kerti aprítógép - különösen így van ez ősszel és tavasszal. Hiszen a segítségével nem csupán a kerti hulladéktól szabadulhatsz meg könnyedén, de még környezetbarát módon táplálhatod is a növényeidet az udvaron. Vagyis két legyet is üthetsz egy csapásra. Nem mindegy azonban, hogy milyen aprítógépet választasz.
Lássuk, mi mindent érdemes tudni ezzel kapcsolatban!
Fontos, hogy milyen munkára használnád!
Az első és legfontosabb dolog amit mérlegelni kell e téren az, hogy milyen nagyságú munkafolyamatok során kerülne bevetésre a kerti aprítógép. Hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy évente kétszer üzemeled be az aktuálisan összegyűlt kerti hulladék eltüntetésére vagy éppen egy nagyobb terepen akár havi rendszerességgel is dolgoznál vele. Hiszen míg az előbbi esetben bőven elég egy kisebb teljesítményű gép beszerzése, addig az utóbbihoz már bizony szükség van az erőre.
Maróhengeres vagy forgókéses?
Bár első hallásra úgy tűnik, nem sok különbség van a kettő között, hiszen mindkettő a növényi részek eltüntetésére alkalmas, mégis ég és föld az eltérés a típusok között. A késes verzió akár a nagyobb ágakkal, lombokkal is boldogul, viszont ezeket megfelelően előkészítve kell betolni a gépbe, egyesével. Ennek ellenére nagyon gyors és hatékony munkavégzésre képes, ugyanakkor igen nagy zajjal jár a használata.
Emellett nagy mértékben mérvadó, hogy milyen késekkel van felszerelve és azok milyen állásban helyezkednek el. A maróhengeres változat kevésbé diktál gyors tempót, cserébe viszont mivel nem vágja, hanem töri az ágakat, nincs szükség a növényi hulladék előkészítésére. Vagyis mindezeket figyelembe véve érdemes dönteni a két típus között.
Milyen kerti aprítógépet vegyek? - Olvasd el korábbi cikkünket is
Mekkora az átmérő?
Hangsúlyozandó, hogy a típus és a teljesítmény mellett annak figyelembevétele is lényeges, hogy mekkora a szerkezet vágási átmérője. Ez azért fontos, mert egy kisebb méretekkel rendelkező aprítógép képtelen lesz elboldogulni például nagyobb ágakkal. Ám a nagyobb verziók akár a hét centiméteres átmérővel is probléma nélkül elboldogulnak.
Elektromos vagy benzines?
Bár az elektromos típusokkal gyakrabban lehet találkozni a piacon, fontos beszélni a két verzió előnyeiről és hátrányairól egyaránt. Az előbbi működtetése egyszerű, viszont szükség van hozzá megfelelő áramforrásra valamint figyelni kell arra, hogy a zsinór miatt bizony korlátozott a mozgástere. A benzinnel működő gép esetében a legfontosabb dolog amire figyelmet kell fordítani az, hogy mindig legyen a helyszínen megfelelő mennyiségű üzemanyag, hiszen anélkül nem folytatódhat a munka.
Mikor éri meg aprítógépet venni?
A biztonsági funkciók
Bármelyik típusra is esik a választások, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy egy nagyon erős szerkezetről van szó, így a biztonságra való odafigyelés különösen lényeges. Pontosan ebből kifolyólag ajánlott olyan típust választani, amelyben van biztonsági kapcsoló és megvéd minket a munka során a vészleállás funkció is. Vagyis ha esetleg baleset történik, a rendszer azonnal leáll és nem működik tovább.
Mennyi hulladékról van szó és hol kerül felhasználásra?
Nagyon lényeges a fentiek mellett mérlegelni azt is, hogy mekkora méretű gyűjtőzsák csatlakoztatható a szerkezethez. Hiszen ez mutatja meg az, hogy milyen mennyiségű zúzalékot képes tárolni a munkafolyamat alatt. Ez főként a nagyobb területek esetében lényeges, valamint akkor, ha nem a helyszínen használod fel az így kapott természetes komposzt alapanyagot.
Ha a fentiek alapján megtalálod a számodra leginkább megfelelő típust, akkor öröm lesz vele a munka, hiszen gyorsan és hatékonyan végezhetsz a rád váró feladatokkal. Ráadásul a zúzalék elszállítása miatt sem kell aggódnod, hiszen az összeaprított növényi hulladék tökéletesen alkalmas mulcsolásra és komposztálásra egyaránt. Vagyis a munkád során egy olyan anyagot állították elő, amely által fontos tápanyagok juthatnak vissza a talajba, táplálva ezzel a növényeidet. A fák, virágok, cserjék és palánták pedig gazdagon meghálálják majd ezt a fajta gondoskodást.