Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

4 hasznos eszköz kerítés felújításhoz

A kerítés felújítása, festése nem tartozik a legkedveltebb munkák közé. Időigényes, sok pepecseléssel jár és még sorolhatnánk. Az igazság azonban az, hogy nagymértékben meg tudjuk könnyíteni, illetve gyorsítani a munkálatokat néhány praktikus eszköz használatával. Segítségükkel a folyamat gördülékeny és hatékony lesz, ráadásul a szakszerű előkészítés hatására a végeredmény sokkal esztétikusabb és tartósabb.

Kerítésfestés lépései és eszközei

A kerítés panelek festés előtti kezelése, az esetleg hibák kijavítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a felvitt kezelő- és festékanyagok jól meg tudjanak tapadni a felületen. Minél régebbi kerítéssel van dolgunk, annál fontosabb, hogy időt szánjunk erre a feladatra.

Első lépésként tisztítsuk, vagyis csiszoljuk le a felületet, távolítsuk el a korábbi festéket. A hosszadalmas és nem kevésbé fárasztó drótkefével való dörzsölés helyett ragadjunk sarokcsiszolót! A különböző felületekhez eltérő csiszoló típusok és teljesítmény ajánlott, erre érdemes figyelni a választás során. Ezt az igazán hatékony kisgépet egyéb, kül- és beltéri munkálatokhoz is használhatod, csiszolásra, vágásra egyaránt. Egy sarokcsiszoló remek hosszútávú befektetés, az elhasználódott korongokat és egyéb kiegészítőket a későbbiek során könnyedén beszerezheted.

Ha nem áll rendelkezésre sarokcsiszoló, vagy kisebb felület felfrissítéséről van szó, a festék eltávolításához tökéletes eszköz a hőlégfúvó és drótkefe vagy spatula kombináció. A hő hatására a festék eltávolítható válik. A hőlégfúvós megoldást vastagabb, testesebb festékréteg esetében célszerű alkalmazni, így, ha fa kerítésed van, nem ez lesz az ideális megoldás. 

Miután eltávolítottuk a felesleges festéket, rozsdát, egyéb szennyőzédeseket (pl. moha, penész), javítsuk ki az esetleges hibákat, repedéseket. Fontos, hogy a felületet ezután is csiszoljuk, hogy az egységes legyen. A festék felvitele előtt gondoskodjunk a kerítés anyagához igazodó alapozóról, mint például fakonzerváló. Az előkészületek elvégzése után nekiláthatunk a festék felvitelének. De nem mindegy, milyen eszközökkel!

Kerítésfestési lehetőségek

A legtöbb kerítésfesték alkalmas ahhoz, hogy azokat a jól bevált ecsetes vagy hengeres módszerrel vigyük fel. Előbbivel az oldaléleket, nehezebben hozzáférhető részeket, formázott kialakításokat, utóbbival a sík felületű elemeket tudjuk lefesteni.

Szerencsére ma már ehhez is rendelkezésünkre áll egy sokkal gyorsabb és hatékonyabb kellék - amellyel gyerekjáték lehet a kerítés festése. Egy festékszóró pisztoly vásárlása nem jelent nagy kiadást, az ára mindenképp kifizetődik a festés minőségében. Találsz alsó- és felsőtartályos változatokat, de tudd, hogy akármelyikre esik a választásod, elengedhetetlen a levegő és a festék arányának ideális beállítása. Így a legkisebb eséllyel lesz minden csupa festék, nem pazarlunk, kevesebbet kell takarítani. 

Amennyiben festékszóróval szeretnénk a festést kivitelezni, jól jön egy kompresszor. Bizony, nem csak autók esetében használható festésre vagy a kerekekben lévő nyomás ellenőrzésére, illetve azok felfújására! Egyszerűen csatlakoztatható a festékszóró pisztolyokhoz is, ezáltal könnyedén beállítható a megfelelő légnyomás.

Mikor kell kerítést festeni?

A kellemetlenségek elkerülése érdekében a megfelelő eszközök beszerzése mellett az is fontos, hogy mikorra időzítjük a festést. Ehhez a munkálathoz a száraz, nem túl párás, lehetőség szerint meleg napok alkalmasak. Nem véletlen, hogy leggyakrabban a nyári hónapokban végezzük, arra azonban figyeljünk, hogy ne közvetlen napsütésben álljunk neki festeni. Az erős, tűző nap ugyanis kiszáríthatja a festéket.

Számoljunk az adott festék típusának megfelelő száradási idővel, ami átlagosan 4-12 óra közé tehető.

Tehát, mindenképpen figyeljünk az időjárási előrejelzésekre, fordítsunk kellő figyelmet és időt a festést megelőző részfeladatokra. Használjunk olyan eszközöket, amelyekkel gyorsan, hatékonyan tudunk dolgozni, a végeredmény minősége, s annak tartóssága pedig igazán büszkévé tehet minket.